Drobečková navigace

Úvod > Služby > Záchovná stomatologie

Záchovná stomatologie

Jak název sám napovídá, záchovná stomatologie se snaží zachovávat kazem, úrazem či zánětem poškozený zub. Jinými slovy, jedná se o pečetění zubů, zhotovování preventivních výplní, výplní a endodontické ošetření zubů (ošetření kanálkového systému v kořenech zubů).
Velký důraz klade stomatologické centrum ARTDENT na mikroinvazivní preparaci a zhotovování preventivních výplní.

Úlohou mikroinvazivní preparace je při minimální preparaci, a tím tedy při zachování co největšího množství zdravé zubní tkáně, restaurovat poškození v zubu.

Výplně se zhotovují výhradně „lege artis“ neboli dle nejmodernějších pracovních postupů, materiálů a technologií neodpovídajících pojišťovenské stomatologii.

Při ošetřování zubních kazů používáme kvalitní německé výplňové materiály.

 zub poškozený kazem   ošetřený zub kompozitní výplni

Endodontické ošetření

Cílem endodontického ošetření je zachránit mrtvý zub či zub se zánětem zubního nervu. Pomocí speciálních nástrojů a technik je zapotřebí odstranit zánětem postiženou - infikovanou tkáň z kořenových kanálků a nahradit jí vhodnou výplní tak, aby vyplněný kořenový kanálek nebyl zdrojem šíření infekce do okolí zubu. Je to poslední možnost, jak zachránit zub před vytažením.

Na našem pracovišti provádíme endodontické ošetření vždy v místním znecitlivění a samozřejmě pomocí nejmodernějších technik ošetření a přístrojového vybavení. Naše ordinace jsou vybaveny nejen moderními ručními endodontickými nástroji, ale také přístroji a nástroji pro strojové opracování kanálků a přístrojem pro měření délky kořenových kanálků - apexlokátorem, který dokáže s přesností na desetiny milimetru změřit délku kořenového kanálku.

Kanálek, který byl dostatečně rozšířen a desinfikován je připraven pro zaplnění. Požíváme ty nemodernější výplňové materiály kořenových kanálků (tzv. biokeramické sealery) a techniku plnění rozehřátou gutaperčou přístrojem.

U lehčích a plánovaných případů jsme schopni zub endodonticky ošetřit v jedné návštěvě, při složitějších stavech je zapotřebí 2 návštěv a u zanedbaných stavů, kde došlo k zánětu okolo hrotu kořene zubu či dokonce otoku tváře i více návštěv.

Zub s kvalitně zhotovenou kořenovou výplní v ústech pacienta zůstává nadále s perspektivou fungování dalších několik let nebo dokonce doživotně.

Je však nutno dodat, že "mrtvý" přestože dokonale endodonticky ošetřený zub je křehčí než zuby živé a proto velmi záleží na následném, tzv. postendodontickém ošetření. Ve většině případů se dnes po ošetření kanálků zubu doporučuje zhotovení korunky. U více oslabených zubů je nutné "zpevnění" zubu pružným nekovovým čepem ze skelných vláken a plastická dostavba z fotokompozitního materiálu. U zubů, které nejsou příliš oslabeny, je dostačující zhotovení výplně, nejlépe však fotokompozitní. Amalgám (odmyslíme-li jiná jeho negativa) je pro sanaci endodonticky ošetřených zubů nevhodný. 

Všichni lékaři na našem pracovišti pracují se zvětšovací technikou (lupové brýle a mikroskopy), což zvyšuje úspěšnost terapii. Nejsložitější případy řešíme na našem pracovišti pomocí operačních mikroskopů, které nám umožní vidět v zubu struktury, které jsou v normálním případě pro ošetřujícího lékaře neviditelné a díky čemu, pak může být naše ošetření ještě přesnější a prognóza zubu lepší.

Zub s nedoplněnými kanálky a zánětem pod kořeny Zub po znovuošetření kanálku již ve fázi hojení s novou protetickou náhradou (Overlay) Zub se zánětem pod kořenem a velmi náročným zakřivením kanálku Zub po ošetření